Wykrywanie programu podsłuchowego w telefonie

Aplikacje podsłuchowe i programy monitorujące połączenia telefoniczne są zastrzeżone wyłącznie dla osób posiadających licencję prywatnego detektywa, lub pracownika bezpieczeństwa. Niestety, mogą one dostać się w ręce osób niepowołanych i być wykorzystane w najróżniejszym celu, również do czynu zabronionego.

Szybkie wykrycie aplikacji podsłuchowych w telefonie

wykrywanie podsłuchuNajczęściej zdarza się iż owe programy instalowane są w nowoczesnych telefonach czy urządzeniach mobilnych, niemal zawsze jako część innej aplikacji, do której zostały podpięte. Na szczęście, najczęściej  są to bardzo przestarzałe programy, które bywają łatwe do wykrycia. Wykrywanie podsłuchu jest wykonywane przez wiele salonów telefonicznych, i może być również przeprowadzone przez funkcjonariuszy policji, jeśli zostanie im zgłoszone podejrzenie założenia podsłuchu. Najczęstszym objawem założenia takiej aplikacji na telefonie jest spadek szybkości pracy, niestabilność działania i spowolnienie, więc specjaliści bezpieczeństwa zalecają natychmiastowy przegląd telefonu gdy pojawią się w nim takowe objawy, gdyż mogą one być spowodowane podłożeniem aplikacji podsłuchowej. Z racji iż większość programów podsłuchowych używanych do celów zabronionych nie należy do najnowszej generacji, bywają one dość proste do usunięcia za pomocą nowoczesnych metod.

Niektóre mogą być zwyczajnie skasowane z pamięci, choć większość wymaga zastosowania programów usuwających szkodliwe i złośliwe aplikacje z systemu telefonu czy urządzenia przenośnego. Ponowna instalacja systemu jest wymagana tylko w najbardziej skrajnych przypadkach, i tylko w momencie gdy program dokonał nieodwracalnego uszkodzenia plików systemowych, aczkolwiek zdarza się to niezwykle rzadko, i tylko w przypadku najstarszych aplikacji podsłuchowych.