Wybieramy okno dachowe – porady

Chcemy uczynić nasze poddasze miejscem miłym i funkcjonalnym. Chcemy, aby nasze poddasze nie było ciemnym zakamarkiem na składowanie mniej lub bardziej potrzebnych rzeczy. Cóż więc mamy uczynić? Często stosowanym rozwiązaniem jest zakup okna dachowego. Często widzimy, jak w jakimś domu, który ma spiczasty dach jest okno.

Okna dachowe – skomplikowany wybór

 

okna dachoweNowoczesne okna dachowe można swobodnie montować nie naruszając konstrukcji budynku. Są nawet okna dachowe z balkonami. Rozwiązanie czyniące poddasze miłym pokojem z balkonem. Czym jednak się kierować przy wyborze okna dachowego? Co należy brać pod uwagę?
Oczywiście bardzo ważną rzeczą jest rozmiar okna. Chcemy przecież tak dobrać okno, aby zapewniało naturalne oświetlanie na jak największej powierzchni. Naturalne oświetlenie powinno być rozłożone równomiernie na całym poddaszu, a nie tylko na jego części. Chyba, że chcemy inaczej. Podczas wyboru rozmiaru okna dachowego należy wziąć pod uwagę jeszcze inny czynnik. Jest nim kąt nachylenia dachu. Im mniejszy jest ten kąt tym większe powinno być okno. Wybraliśmy już rozmiar okna. A na jakiej wysokości chcemy je umieścić?
Najlepiej, żeby znajdowało się ono na wysokości co najmniej 120 cm od podłogi. Wtedy będzie nam prawidłowo oświetlać pomieszczenie i jeszcze będziemy mogli umieszczać pod nim meble. A z czego powinno być wykonane nasze okno dachowe? Idealnym wyborem jest drewno. Okno wykonane z drewna jest estetyczne i odpowiednio reaguje na temperaturę i wilgoć. Okno dachowe to rewelacyjne rozwiązanie zmieniające nasze poddasze w nadający się do użytkowania i miły pokój. Przy jego wyborze warto uwzględnić parę czynników.

Okno dachowe musi dostarczać równomiernie światło na całe poddasze. Poza tym ważny jest komfort użytkowania i funkcjonalność. Pod oknem będziemy przecież chcieli umieścić meble. Poza tym będziemy chcieli mieć łatwy dostęp do niego i mów je swobodnie otwierać i zamykać. Na rynku dostępne są też różne akcesoria zwiększające komfort użytkowanie okien dachowych. Warto wziąć te wszystkie czynniki pod rozwagę.