Właściwości tuszu sublimacyjnego

Drukowanie jest bardzo popularną metodą, używaną również w produkcji. Nie mógłby się obyć bez tej technologii na przykład przemysł odzieżowy, gdzie druk jest wykorzystywany przede wszystkim do nanoszenia nadruków i grafik na odzież. Nie byłoby to jednak możliwe, bez odpowiedniego tuszu.

Jaki tusz wybrać do druku sublimacyjnego?

sublimacyjny atramentW obecnych czasach druk zyskał bardzo duża rolę w gospodarce. Jest on wykorzystywany na przykład podczas produkcji, szczególnie w przemyśle odzieżowym, gdzie jest używany do nanoszenia na odzież różnych grafik, jak również i napisów. Oczywiście, w zależności od tego, na jaki materiał ma być nanoszony nadruk, trzeba dobrać odpowiedni rodzaj tuszu i drukarki. W przemyśle odzieżowym sprawdzi się jedynie sublimacyjny atrament, który może być wykorzystywany do tworzenia nadruków za pośrednictwem specjalnego papieru. Taki atrament cechuje się znacznie wyższa wchłanialnością, niż ten stosowany w druku papierowym. Jest to bardzo ważne, gdyż zwykły tusz  z pewnością nie utrwaliłby się odpowiednio na tak wymagającym materiale jak na przykład poliester. Poza tym bardzo ważne ejst, aby  tusz używany do druku sublimacyjnego był szybko schnący. Jest to tak istotne, gdyż podczas produkcji wielu sztuk odzieży niezmiernie ważne jest, by tusz używany do ich osoby jak najszybciej wyschnął. Typowy tusz sublimacyjny ma bardziej złożony skład niż tusz do drukarek cyfrowych. Oprócz barwników, w jego składzie znajdziemy również środniki nawilżające, podnoszące rozpuszczalność, czy też substancje, które odpowiadają za stabilizacje PH.

Aby drukować na materiałach tekstylnych, potrzebny jest odpowiedni sprzęt, jak również i tusz. Użycie nieodpowiedniego tuszu spowoduje bowiem, że powstały nadruk nie będzie wystarczająco odporny na upływ czasu, czy tez blaknięcie od słońca.