Układ hydrauliczny w maszynach budowlanych

Konieczność poruszania elementami maszyn budowlanych takich jak łyżki, wysięgniki, skręty przegubowe są realizowane w oparciu o hydrauliczne siłowniki, które każda maszyna budowlana w jakimś stopniu posiada. Takie zespoły dają odpowiednią siłę i precyzję do wykonywania ciężkich zadań jakie ma przed sobą maszyna.

Układ hydrauliczny w maszynie

układy hydrauliczneNiewiele osób zdaje sobie sprawę, z tego ile elementów składa się na cały układ, w którym pracuje hydraulika maszyny. Możemy porównać go do naszego układu krwionośnego, gdzie serce stanowi centralny i najważniejszy jego punkt. Takie układy hydrauliczne również posiadają swoje serce, którym jest pompa hydrauliczna. Jest ona bezpośrednio napędzana z silnika spalinowego, a jej zadaniem jest wytworzenie odpowiedniego ciśnienia w układzie, aby mógł płynąć przez niego olej. Z pompą poprzez węże wysokiego ciśnienia połączone są siłowniki zamieniające ciśnienie hydrauliczne na pracę mechaniczną ramion siłownika. Całość uzupełniona jest dodatkowo o zawory do sterowania siłownikami, zawory bezpieczeństwa, rozdzielacze i co najważniejsze filtry oleju hydraulicznego. Te ostatnie są bardzo ważne, z uwagi na to, że układy są dość delikatne i wszelkie zabrudzenia mogą uszkodzić siłowniki, lub zatkać układ przez co może stracić swoją wydajność. Sterowanie całością odbywa się jak już wspomniałem poprzez zawory sterowane z reguły elektronicznie, które otwierają i zamykają dopływ do konkretnego miejsca w układzie. Ważne jest to w jaki sposób zasilają na przykład siłownik, gdyż można do niego doprowadzić ciśnienie z dwóch stron. Jedna jest odpowiedzialna za wysuwanie, a druga za składanie siłownika.

Osoby pracujące na takim sprzęcie wiedzą jaką moc mają takie układy. Hydraulika działa na bardzo wysokich ciśnieniach roboczych, dlatego efekty i moce przez nią uzyskiwane są również proporcjonalne do tych ciśnień. Takiej mocy nie uświadczymy na pewno w innych układach tego typu, na przykład w pneumatyce.