Szybkie badanie na boreliozę

Już od wielu lat lekarze ostrzegają przed kleszczami, gdyż są one bardzo często nosicielami wirusa wywołującego boreliozę. Wbrew pozorom nie jest to niebezpieczna choroba, gdyż można ją całkowicie wyleczyć, ale pod warunkiem, że zostanie wcześnie wykryta.

Ile kosztują badania na boreliozę?

badanie na boreliozęZ pewnością zabawa na świeżym powietrzu niesie ze sobą wiele korzyści, ale po warunkiem, że przestrzega się kilku podstawowych zasad. Przede wszystkim, wchodząc na trawę czy do lasu, trzeba być dobrze osłoniętym, aby ograniczyć ryzyko ukąszenia kleszcza. To właśnie te małe pajęczaki są wyjątkowo niebezpieczne dla nas, ponieważ przenoszą boreliozę. Jest to choroba, której objawy często przypominają zwykłą grypę, dlatego mogą być błędnie diagnozowane. Na pewno jednym z typowych objawów tejże choroby jest rumień wędrujący w owalnym kształcie, który znajduje się w miejscu ukąszenia. Nieleczona borelioza może powodować depresję, huśtawki nastrojów czy nadmierną drażliwość, które powinny nam dać do myślenia. Często bywa, że po ukąszeniu kleszcze odpada, zatem nawet nie jesteśmy świadomi tego zdarzenia. Jednakże, kiedy ten fakt będzie nam znany, to możemy we własnym zakresie kupić specjalny test na boreliozę lub też udać się do lekarza. Badanie na boreliozę można wykonać w każdym punkcie diagnostycznym za około sto pięćdziesiąt – dwieście złotych. Jego wynik jest rzetelną informacją, która może stanowić podstawę do podjęcia odpowiedniego leczenia. Warto zaznaczyć, że wcześnie rozpoznana choroba daję się w zupełności wyleczyć.

Najpopularniejszym badaniem na boreliozę jest specjalny test Elisa, do którego pobierana jest krew osoby ukąszonej przez kleszcza. Jest ona analizowana pod kątem obecności przeciwciał, zatem badanie daje rzetelny wynik. Co istotne, można je wykonać w ramach NFZ.