Sprzątanie w domach prywatnych – mycie okien

Sporo osób pracuje jako sprzątaczki. Na ogół są to kobiety, chociaż w tej profesji spotyka się też czasami mężczyzn. Dawniej sądzono, że panowie nie nadają się do sprzątania czy ze ta praca im uwłacza. Dziś jest inaczej. Sporo panów lubi ład i porządek, jest gotowych o niego dbać, a wręcz stać się pedantyczni.

Sprzątanie, mycie okien i drzwi

Mycie okien

Mężczyźni wcale nie sprzątają gorzej od kobiet, o ile uważają tę pracę za pożyteczną i ważną. Dlatego też wielu z nich zatrudnia się w firmie sprzątającej, zwłaszcza gdy nie ma wyższych studiów. Sprzątanie to bowiem jeden z bardziej popularnych zawodów u osób bez wysokich kwalifikacji. Jest proste, aczkolwiek ważne i trudno sobie wyobrazić świat pełen brudu, którego nikt nie porządkuje i nie oczyszcza. Często usługi porządkowe są wykonywane w domach prywatnych.

Czasami jedna sprzątaczka obsługuje tylko jeden dom, kiedy indziej kilka. Zależy to od tego, jak wiele obowiązków ma w jednym domu i czy pragnie mieć pracę na pełny etat, czy tylko dodatkową. Sprzątaniem zajmuje się wiele osób, które jeszcze się uczą bądź są na emeryturze, jednak pracy tej nie raz podejmują się też osoby w wieku produkcyjnym, które maja dzieci na utrzymaniu. W domu prywatnym do obowiązków sprzątaczki należy an ogół zamiecenie i umycie podłóg, czasami również ich zapastowanie.

Ponadto sprzątaczka musi pościerać kurz z mebli, wyszorować umywalkę, wannę, kabinę prysznicową, toaletę i lustro w łazience. Czasami do jej obowiązków należy też pranie, prasowanie czy gotowanie bądź opieka nad roślinami i zwierzętami domowymi. Zarobki sprzątaczek są bardzo różne, lecz oczywiście zależą od tego, jak wiele obowiązków ma ona do wykonania. Im więcej obowiązków, tym więcej pieniędzy. Stawki w tym zawodzie nie należą jednak niestety do wysokich. Zwykle sprzątaczka czy sprzątacz dostaje piec złotych za godzinę. Musi zatem sporo się napracować, aby zarobić na godziwe życie.

Na szczęście w domach prywatnych często pracodawcy pokazują się mili i sympatyczni. Gorzej, gdy są gburowaci i pomiatają pomocą domową. Wtedy praca staje się nieprzyjemna.

Więcej na: Mycie okien Wrocław, firma ABC