Słupki drogowe – metalowe czy elastyczne?

 

Przeznaczeniem słupków drogowych jest zablokowanie przejazdu tam, gdzie wjazd samochodów osobowych jest zakazany. Co jednak w sytuacji, kiedy służby porządkowe lub karetka pogotowia, muszą dostać się w takie zablokowane miejsce? Próba przedostania się przez zwykłe, metalowe słupki najczęściej kończy się uszkodzeniem pojazdu.

Elastyczne słupki drogowe idealną alternatywą?

słupki elastyczneUsunięcie metalowych słupków z trasy pojazdu uprzywilejowanego musi zostać poprzedzone poinformowaniem odpowiednich służb, które przyjeżdżają na miejsce, aby odkręcić je od podłoża. Jest to czasochłonne, a przecież w sytuacjach zagrożenia życia liczy się każda sekunda. Świetnym zamiennikiem dla zwykłych słupków metalowych mogą być słupki elastyczne. Wyglądem do złudzenia mogą przypominać słupki metalowe. Tak samo dobrze jak one sprawdzają się w ograniczeniu wybranej przestrzeni miejskiej. Kierowcy samochodów osobowych na pewno nie odważyliby się na najechanie na słupek elastyczny, a nawet jeśli taki incydent miałby miejsce, to słupek elastyczny nie spowoduje wielkich uszkodzeń. Dla pojazdów uprzywilejowanych słupki elastyczne są całkowicie bezpieczne – pod ich ciężarem uginają się i nie powodują żadnych szkód. Po przejechaniu karetki czy wozu straży pożarnej słupek wraca do swojego poprzedniego kształtu. Jest to możliwe ze względu na połączenie trwałych oraz łatwo wyginających się materiałów, dzięki którym jest on także bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne.

Słupki elastyczne ograniczają przestrzenie publiczne, blokują przejazd samochodom osobowym na miejsca często uczęszczane przez wiele osób, takie jak na przykład starówka, okolice dużych sklepów czy przejść dla pieszych. Dzięki możliwości uginania się pod ciężarem mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie samochody mają niewiele miejsca na manewry, np. parkowania. Jednocześnie nie utrudniają one przejazdu służbom specjalnym.