Skuteczne ogrzewanie kanałowe

Nowoczesne wnętrza charakteryzują się dużymi przeszkleniami, co z jednej strony wpuszcza do pomieszczenia dużo światła, z drugiej zaś w sezonie zimowym powoduje dużo większe straty ciepła. Jest to główny powód, dla którego warto zaprojektować odmienny i bardziej wydajny rodzaj ogrzewania w takiej przestrzeni.

Gdzie sprawdzą się grzejniki kanałowe?

konwektory kanałoweWysokie przeszklenia sięgające samej podłogi pozwalają na podziwianie pięknej panoramy z zewnątrz, maksymalnie doświetlają pomieszczenie, ale i powodują dużo większe jego wychłodzenie w sezonie grzewczym. Aby zniwelować straty ciepła w takim wnętrzu najlepiej sprawdzą się konwektory kanałowe, które umieszczone w podłodze tuż przy przeszkleniach będą ogrzewały najzimniejsze w tych miejscach powietrze. Jest to doskonałe rozwiązanie również pod kątem urządzenia pomieszczenia, które z powodu przestrzeni zajętej przez wysokie okna bywa problematyczne. Aby konwektory kanałowe skutecznie ogrzewały pomieszczenie powinny mieć długość równą lub większą od długości okna, przy którym są zamontowane. Ten rodzaj grzejnika  może wykorzystywać konwekcję naturalną lub wymuszoną (z użyciem wentylatora). Grzejnik montowany jest w specjalnie przygotowanym do tego zagłębieniu w podłodze (tzw. wannie) z zachowaniem 2cm luzu z każdej strony. Ogrzewanie kanałowe jest nie tylko skuteczne, ale i estetyczne. Nie zagracamy pokoju żadnym widocznym grzejnikiem, ponieważ jest on ukryty w podłodze, a jedynym widocznym elementem jest kratka maskująca czyli tzw. ruszt. Ruszt warto dopasować do podłogi, może być wykonany z drewna, aluminium lub metalu o różnorodnej kolorystyce.

Ogrzewanie kanałowe warto zaplanować już na etapie projektu domu, w zasadzie jest to koniecznością, ponieważ projekt musi zawierać umiejscowienie grzejników w podłodze. Jeśli planujemy zamontować takie grzejniki na piętrze, strop musi być do tego specjalnie przygotowany, a nawet miejscowo wzmocniony.