Rynek wynajmu mieszkań w Poznaniu

 

Liczba mieszkańców Poznania od wielu lat sukcesywnie maleje. Jednocześnie rośnie liczba osób zameldowanych w granicach powiatu poznańskiego, który stał się jednym z największych powiatów (nie licząc miast na prawach powiatu) w Polsce. Taki stan rzeczy nie jest jednak widoczny w samym mieście, które z roku na rok wydaje się być coraz bardziej zatłoczone.

Popularność wynajmowania mieszkań w Poznaniu

wynajem mieszkań poznańWzrost zatłoczenia miasta wynika z tego, że pomimo malejącej liczby osób zameldowanych wcale nie spada liczba osób przebywających w Poznaniu. Spowodowane jest to tym, że biorąc pod uwagę wynajem mieszkań – Poznań jest jednym z największych rynków w całym kraju, jako ważny ośrodek akademicki. W mieście znajduje się kilka dużych uniwersytetów i szkół wyższych, a szacowana liczba studentów przekracza nawet sto tysięcy. Z tego powodu wiele osób postanawia kupić dom pod Poznaniem, a swoje mieszkanie wynająć i w ten sposób pokryć koszty kredytu zaciągniętego na zakup nieruchomości pod miastem. Jest to popularne rozwiązanie, ponieważ za niewielką kawalerkę o przeciętnym standardzie można otrzymać około 1.500 złotych miesięcznie i to po potrąceniu rachunków i czynszu. Za mieszkania dwupokojowe zysk może osiągnąć niemal 2.000 złotych, a im mieszkanie większe, tym większy też zysk. Cena za wynajem różni się oczywiście od lokalizacji mieszkania, jego odległości od uczelni i standardu. Dominują jednak mieszkania z wielkiej płyty, w których większość zamieszkiwana jest przez emerytów oraz właśnie studentów.

Studenci są jedną z głównych grup docelowych osób posiadających mieszkania na wynajem. Wysokie ceny w akademikach oraz spadek popularności stancji sprawiają, że mieszkania studenckie są najpopularniejszą opcją wybierana przez studentów, którzy chcą czuć się jak osoby dorosłe i zaznać jak największej swobody życia poza domem rodzinnym.