Profesjonalne usuwanie zagrzybienia

Odnawianie zabytkowych budynków, zwłaszcza kamienic w centrach miast jest ogromnie trudnym zadaniem, wymagającym nakładu pracy i środków. Takie budynki wymagają bowiem odrestaurowania od podstaw i gruntownego remontu, gdyż niejednokrotnie są w bardzo złym stanie, uniemożliwiającym nawet częściowe zagospodarowanie.

Fachowe odgrzybianie zabytkowych budynków

odgrzybianie domuJednym z najtrudniejszych zadań jest usunięcie zagrzybienia z pomieszczeń, zwłaszcza takich które były zawilgocone przez długi czas, i równie długo nieużywane. Podczas gdy pozornie wydaje się to prostym zadaniem, powierzchowne usunięcie grzybni ze ścian nie daje wymaganego efektu, gdyż grzyb może rozrosnąć się ponownie w bardzo krótkim czasie i zniszczyć dotychczasowo wykonaną pracę. Odgrzybianie domu musi być więc wykonane fachowo, za pomocą profesjonalnych preparatów i najskuteczniejszych metod. Wymagane jest do tego całkowite usunięcie tynku do gołej ściany, i zaaplikowanie preparatów grzybobójczych. Do tego potrzebne jest również całkowite uszczelnienie pomieszczenia w którym taki preparat jest rozpylany, by nie ulatniał się i nie tracił tym samym skuteczności. Ręczne usunięcie grzybni jest po takim zabiegu o wiele łatwiejsze, aczkolwiek musi być wykonane bez użycia wody, która mogłaby zalęgnąć w najbardziej niedostępnych miejscach konstrukcji, tworząc środowisko sprzyjające ponownemu rozwijaniu się grzybni.

Po dokładnym wywietrzeniu pomieszczenia wymagane jest również jego całkowite osuszenie. W tym celu często używane są promienniki ultrafioletowe, nie tylko podnoszące temperaturę w pomieszczeniu ale również usuwające wszelkie mikroorganizmy z naświetlanego miejsca. Po tak dokładnym oczyszczeniu, pomieszczenie może być wykończone w dowolny sposób bez większych problemów.