Posadzki do pomieszczeń mieszkalnych i przemysłowych

Są różne sposoby nakładania żywicy epoksydowej na podłogę. Wiele zależy od tego, jakie jest podłoże pod posadzkę oraz z jakich metod korzysta na co dzień inwestor. Liczy się też przeznaczenie danego pomieszczenia – czy jest to pomieszczenie mieszkalne czy przemysłowe.

Posadzki jednoskładnikowe i dwuskładnikowe wykonywane z żywicy

posadzki epoksydowe wrocławAktualnie można wykonać podłogę żywiczną w pomieszczeniach o różnym metrażu – nawet tych najmniejszych np. w kuchniach. Jeśli chodzi o materiał, na którym można położyć żywicę epoksydową, to najczęściej posadzka montowana jest na betonie, jastrychu cementowym lub anhydrytowym. Nie należy nakładać posadzki na podłoże zanieczyszczone i nierówne. Przed wykonaniem nałożenia należy dokładnie zeszlifować powierzchnię (wyrównać ją) i oczyścić. Niektórzy stosują zamiast tego specjalne wylewki samopoziomujące. Dopiero później można instalować posadzki epoksydowe wrocław, które dają bardzo ciekawe efekty. Mimo wszystko wykonanie takiej posadzki nie należy do najłatwiejszych zadań. Profesjonalne nakładanie posadzki wymaga nie tylko użycia najwyższej jakości sprzętu, ale też precyzji i doświadczenia. Warto zwrócić również uwagę na to, jaką grubość powinna mieć posadzka żywiczna w danym pomieszczeniu. Jeśli jest to pomieszczenie mieszkalne, stosuje się grubość od 1 do 2 mm w przypadku posadzek dwuskładnikowych (czyli mieszanki żywicy poliuretanowej i żywicy epoksydowej).

Stosując samą żywicę epoksydową, grubość powinna wynosić od 0,5 do 0,6 mm. W pomieszczeniach przemysłowych stosuje się tylko żywice dwuskładnikową. Tutaj grubość posadzki musi być większa. Najczęściej montuje się posadzkę o grubości od 4 do 6 mm, a nawet jeszcze grubsze. Warstwą wykończeniową dla posadzki z żywicy epoksydowej jest lakier. Zadaniem lakieru na posadzce żywicznej jest podniesienie jej trwałości.