OZE a środowisko.

Energia odnawialna ma docelowo stać się jedynym sposobem na pozyskiwanie energii elektrycznej oraz cieplnej. Możliwości w tym sektorze jest naprawdę sporo, prąd można wytwarzać dzięki oddziaływaniu wiatru, wody oraz słońca.

Zależność pomiędzy OZE a środowiskiem

Bateria słoneczna, fotowoltaikaElektrownia fotowoltaiczna może przypomina swoim wyglądem kosmiczną instalację ale jest całkiem przyjazna dla ludzi i środowiska. Taka elektrownia słoneczna to nic innego jak panele słoneczne i inwertery przekształcające w ogniwach fotowoltaicznych energię słoneczną na energię elektryczną. Fotowoltaika nie jest jedynym systemem odnawialnych źródeł energii, dzięki wykorzystaniu wiatru oraz wielkich wiatraków możemy również produkować prąd. W przeciwieństwie do elektrowni fotowoltaicznych elektrownia wiatrowa ma swoich przeciwników. To właśnie wielkie łopaty wiatraków oskarżane są o zabijanie ptaków podczas ich migracji. Jednak całkiem niedawno naukowcy stwierdzili jednak, że wielkie elektrownie wiatrowe nie przeszkadzają w migracjach ponieważ ptaki same modyfikują trasy swoich przelotów w drodze do ciepłych krajów jeśli na starej drodze pojawi się drapieżnik lub inna przeszkoda. Ciekawa sprawa ma się z ogrzewaniem domów, od jakiegoś czasu mamy w sprzedaży pompy ciepła, które dzięki wykorzystaniu ciepła ziemi lub powietrza a nawet wody mogą nam ogrzewać dom bez konieczności podłączania się do miejskich sieci.

Również źródła geotermalne są u nas wykorzystywane do ogrzewania domów albo typowo do rekreacji przy kompleksach wodnych lub wodno-rozrywkowych, choć jest ich mniej w Polsce.