Ogrzewanie promiennikiem podczerwieni

 

Ogrzewanie pomieszczeń o bardzo dużej powierzchni od niemal zawsze stanowiło spory problem. Często zastanawialiśmy się nad tym jaką metodę ogrzewania wybrać by była ona nie tylko skuteczna ale również i w miarę energooszczędna. Tradycyjne ogrzewanie konwekcyjne okazuje się niezbyt dobrym rozwiązaniem. Natomiast z powodzeniem możemy stosować w takich miejscach promienniki podczerwieni.

Nowoczesne promienniki podczerwieni

promienniki podczerwieni przemysłoweGeneralnie to podczerwień często nie jest kojarzona z ogrzewaniem. Zdecydowanie bardziej powiązać ją możemy z branżą elektroniczną. Jednak jak się okazuje, z powodzeniem możemy do ogrzewania obecnie stosować promienniki podczerwieni przemysłowe, których skuteczność jest wprost zadziwiająca. Promienniki tego typu występują w dwóch wersjach. Pierwsze z nich to promienniki gazowe, które podczas ogrzewania wydzielają dwutlenek węgla. Natomiast drugim rodzajem są promienniki na podczerwień, które zasila się energią elektryczną. Te drugie rozwiązania są stosowane znacznie częściej. Podczerwień ma to do siebie, że po uruchomieniu urządzenia emitującego fale podczerwieni niemalże od razu zaczniemy odczuwać skutki. Podczerwień nie ogrzewa powietrza znajdującego się w pomieszczeniu. Ogrzewa jednak osoby w tym pomieszczeniu przebywające oraz różne przedmioty, które się tam znajdują. Promienniki te sprawdzają się doskonale w przypadku ogrzewania osób pracujących przy taśmach produkcyjnych.

Na dzień dzisiejszy dostrzec możemy, że promienniki podczerwieni sprzedawane są również w wersjach dekoracyjnych. Są to urządzenia przeznaczone do użytku domowego. Niektóre firmy zajmujące się produkowaniem takich urządzeń umożliwiają klientowi samodzielne wybranie grafiki, która zostanie w przyszłości naniesiona na zamówiony promiennik.