Na co zwracać uwagę w montażu rekuperatora

Koszty ogrzewania to ponad 80% pieniędzy, które należy włożyć w utrzymanie domu. Bardzo ważne jest bowiem zadbanie o odpowiednio wysoką temperaturę w domu. Niestety czasami, zwłaszcza przy mało solidnie wykonanych budowlach, może pojawiać się problem nadmiernej konieczności grzania, w celu utrzymania temperatury.

rekuperatorProblemy tego typu wynikają z nieszczelności, jakie najczęściej pojawiają się w źle zainstalowanych oknach. Przyczyną nieszczelności mogą być również słabo zaizolowane ściany, lub drzwi. Szczelne pomieszczenia należy odpowiednio wentylować. Dostarczenie świeżego powietrza do miejsc, gdzie przebywają ludzie to absolutna konieczność. Powodów jest kilka. Pierwszym z nich, jest uniknięcie kumulowania się skroplonej pary wodnej. Kolejnym, zawartość tlenu w pomieszczeniu. Ostatnim zaduch i nieprzyjemny zapach, który powstaje w wyniku niewietrzenia pomieszczeń.
Aby wietrzenie nie implikowało konieczności ciągłego grzania, warto zainteresować się systemami rekuperacji. Rekuperatory to urządzenia, które wykonane w odpowiedni sposób, są w stanie odzyskać ciepło z powietrza wypompowywanego z domu. Ciepło to przekazywane jest świeżemu powietrzu wpływającemu do pomieszczeń. Odpowiedni montaż rekuperatorów to kluczowa sprawa w skutecznym i tanim systemie wentylacji. Przede wszystkim istotny jest dobór mocy rekuperatora. Za słaby nie poradzi sobie z odzyskiwaniem ciepła, a za mocny będzie nas kosztował zbyt wiele pieniędzy, pobierając nadmierne ilości prądu.

Warto zwrócić uwagę na to, by użyć sztywnych rur o gładkiej powierzchni wewnętrznej. Tego typu rury cechuje wysoka wydajność oraz są łatwiejsze w konserwacji. Należy zatroszczyć się również o stosowną izolację termiczną przewodów doprowadzających powietrze, by nie powodowały one strat ciepła.