Kołowrotek do połowu karpia

 

Karpie to nie tylko symbol związany z wigilijną kolacją. To obiekty pożądań milionów wędkarzy na całym świecie, dla których złowienie tej ryby jest osobistym sukcesem. Na taki sukces jednak składać się musi wiele czynników, którym niewątpliwie jest wyposażenie.

Kołowrotek podstawą wędkarstwa

kołowrotek karpiowyAnalizując trendy w wędkarstwie nie da się pominąć faktu, że na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wykształciło się coś takiego jak wędkarstwo karpiowe. Jest to odmiana wędkarstwa oparta na gruntowej metodzie połowów. Rynek wędkarski dostosował się do „karpiarzy” i obecnie można dostrzec całą masę produktów przystosowanych do połowów tych szlachetnych ryb. Niewątpliwie kluczowym elementem w wyposażeniu wędkarza jest kołowrotek. Kołowrotek karpiowy od innych kołowrotków wyróżnia się tym, że posiada bardzo dużą szpulę, na którą nawijana jest żyłka lub plecionka. Dodatkowo znaleźć można kołowrotki karpiowe z funkcją wolnego biegu, która charakteryzuje się tym, że swobodnie wypuszcza żyłkę podczas brania i wyłącza się przy ruchu korbą kołowrotka. Oprócz kołowrotków karpiowych znaleźć można też wędki karpiowe, zwane potocznie „karpiówkami”. Są to bardzo mocne wędziska, które posiadają zapas mocy więc wędkarz może pozwolić sobie na hol siłowy o ile wytrzyma to jego żyłka i wspomniany kołowrotek. Kołowrotki służące do połowu karpia są najczęściej dużych rozmiarów. Posiadają klasyczne mocowanie więc nie ma obawy, że nie będzie pasował do naszej wędki. Sporym atutem często są  dodatkowe szpule dodawane do kołowrotków.

Jeśli jesteś wędkarzem lub szukasz prezentu dla kogoś kto łowi karpie to niewątpliwie taki dar byłby strzałem w dziesiątkę. Kołowrotki wędkarskie nie należą do najtańszych ale taka inwestycja bardzo szybko się zwróci bo taki sprzęt będzie służył całe lata.