Kolorowe drukarki laserowe konica minolta

Jedną z głównych charakterystycznych cech drukarek laserowych jest ich rozdzielczość, czyli liczba punktów na cal (dpi). Dostępne rozdzielczości wahają się od 300 dpi (najniższa) do 1200 dpi (najwyższa). Dla porównania, druk offsetowy (przemysłowa odmiana druku płaskiego) zwykle drukuje z rozdzielczością 1 200 lub 2 400 dpi.

Wysokiej klasy drukarki laserowe konica minolta

c250i konica minoltaNiektóre drukarki laserowe osiągają wyższe rozdzielczości dzięki specjalnym technikom znanym ogólnie jako resolution enhancement. Oprócz standardowej monochromatycznej drukarki laserowej, która wykorzystuje jeden toner, istnieją również kolorowe drukarki laserowe wykorzystujące cztery tonery do drukowania w pełnym kolorze. Drukarki laserowe c250i konica minolta produkują bardzo wysokiej jakości druk i są w stanie drukować prawie nieograniczoną różnorodność czcionek. Większość dostępnych drukarek laserowych jest dostarczana z podstawowym zestawem czcionek, zwanych czcionkami wewnętrznymi lub rezydentnymi, ale można dodać również dodatkowe czcionki, na przykład w formie wkładów z czcionkami (czyli płyty ROM), na których zapisane są czcionki. Zaletą wkładów z czcionkami jest to, że nie wykorzystują one żadnej pamięci drukarki. Można też dodać „czcionki programowe”. Wszystkie drukarki laserowe są dostarczane z pewną ilością pamięci RAM i zazwyczaj istnieje możliwość zwiększenia ilości pamięci poprzez dodanie kart pamięci w gniazdach rozszerzeń drukarki.

Można wtedy skopiować czcionki z dysku do pamięci RAM drukarki. Nazywa się to pobieraniem czcionek. Czcionka, która została pobrana, jest często nazywana czcionką miękką, aby odróżnić ją od czcionek twardych dostępnych na kasetach z czcionkami. Im więcej pamięci RAM ma drukarka, tym więcej czcionek można pobrać za jednym razem.