Kiedy do psychologa, czyli depresja u dzieci

Przejawy depresji u dzieci zależą od wieku. Im młodsze dziecko, tym mniej jest w stanie zrozumieć, co się z nim dzieje i wyraźnie o tym powiedzieć. Ale nawet w okresie dojrzewania dzieci nie zawsze bezpośrednio informują rodziców o swoim stanie i problemach. Z różnych powodów: strachu, nieufności, wstydu, zażenowania, niepewności.

Depresja poważnym problemem psychologicznym

psycholog dziecięcy MokotówW związku z powyższym w każdym wieku bardzo ważne jest zwracanie uwagi na stan dziecka – jego zachowanie, mimikę, nawyki, przejawy emocji, sen i apetyt, kondycję fizyczną. Pomoże to zrozumieć, o czym dziecko nie może lub nie chce rozmawiać. Według psychologa do objawów depresji u dzieci zaliczyć można spadek ogólnego napięcia fizycznego: letarg, ospałość, apatia, bierność, pogorszenie ogólnej kondycji fizycznej i możliwe są zaburzenia snu, apetytu, opóźnienia rozwojowe, zwłaszcza w młodszym wieku. Depresja to także różne dolegliwości fizyczne: osłabienie, ból brzucha, głowy, ból mięśni. Można dodać zmiany w tle emocjonalnym: depresja, płaczliwość, płaczliwość, drażliwość, w okresie dojrzewania zaś agresywność. Jak twierdzi psycholog dziecięcy Mokotów jest regionem, gdzie zauważono bardzo dużo pojawienia się różnych lęków wśród dzieci. To także są objawy depresji. Występuje też pogorszenie funkcji poznawczych: pamięć, uwaga, myślenie, a także zmiana zachowań nawykowych, jak izolacja, wycofanie się z kontaktu, utrata zainteresowania zabawkami, grami, ulubionymi zajęciami, hobby. Gdy mamy podejrzenia, że dziecko ma depresję, konieczne jest zasięgnięcie opinii psychologa. Obserwujmy młodego człowieka uważnie. Nie panikujmy.

Jeśli zauważy się kilka objawów naraz, warto skonsultować się ze specjalistą, ponieważ bardzo ważne jest poszukiwanie wykwalifikowanej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej. Nawet jeśli depresja ma podłoże biologiczne, jeśli zostaną przepisane odpowiednie leki, dziecko i jego rodzice muszą umieć dostosować się do sytuacji.