Jaki rodzaj nawozów wapiennych wybrać?

Powszechnie pojawiającym się problemem gospodarzy jest zbyt niskie pH gleby. Zakwaszone środowisko skutecznie ogranicza wzrost roślin. Cząsteczki kwasu pojawiające się w glebie hamują możliwość wchłaniania składników odżywczych przez rośliny. Tym samym rosną one wolniej, później zawiązują kwiaty, a owoce nie są tak bujne. Na szczęście opracowano wiele metod walki z tym problemem. 

Duży wybór nawozów wapniowych

niedrogie nawozy wapienneZ pewnością największą popularnością cieszy się nawożenie. Dla kwaśnych gleb przeznaczone jest wapniowanie. Zabieg ten skutecznie pozwala podnieść pH gleby. Na dzisiejszym rynku można spotkać bardzo dużo rodzajów tych nawozów. Niedrogie nawozy wapienne można spotkać w każdym sklepie ogrodniczym lub u dealera, który handluje tego typu specyfikami. Pod kątem pochodzenia, składu oraz działania można podzielić je na trzy zasadnicze typy. Pierwszym z nich jest wapno palone. Powstaje ono w wyniku prażenia i cechuje się wzorem sumarycznym CaO. Jest silnie reaktywne i może być stosowane tylko do gleb ciężkich. Kolejnym jest wapno węglanowe. Zdecydowanie mniej reaktywne. Na efekty przyjdzie dłużej czekać, co nie znaczy, iż jest gorsze. Te zmielone skały wapniowe nie niszczą tak mikroorganizmów żyjących w glebie jak wapno palone. Tym samym z perspektywy czasu mogą okazać się być lepszym wyborem. Ostatnim rodzajem są dolomity, czyli zmielone skały, które poza wapniem posiadają także dużą zawartość magnezu. tym samym zaopatrują glebę także w ten związek. 

Na dzisiejszym rynku można spotkać wiele rodzajów nawozów. Wśród wszystkich dostępnych szczególnie dużą popularnością cieszą się nawozy wapniowe. Pozwalają one zwiększyć pH gleby, co jest z kolei często spotykanym problemem. Duży wybór nawozów wapniowych sprawia, iż każdy gospodarz może wybrać mieszankę, która najlepiej sprosta jego oczekiwaniom.