Na rynku mamy dostęp do wielu filtrów wody pitnej. Charakteryzują się doskonałymi parametrami filtrującymi, zapewniając nam zdrowszy tryb życia. Szeroki wachlarz tych urządzeń, wprowadza jednak pewną trudność z odpowiednim dopasowaniem ich do naszych potrzeb. Jakie są więc podstawowe cechy dobrych i uniwersalnych urządzeń filtrujących?
Jak wybierać urządzenia filtrujące
Wybór odpowiedniego filtra do wody nie należy do czynności łatwych, chyba że nie zamierzamy specjalnie skupiać się na opisach i charakterystyce urządzenia. Możemy więc szybko zakupić pierwszy lepszy filtr do wody, w naszym pobliskim hipermarkecie i również będziemy zadowoleni z jego pracy. Jednak aby nasze urządzenie służyło nam przez wiele lat, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi metodami filtracji. Oczywiście najbardziej powszechny jest filtr węglowy, który doskonale sprawdzi się w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i związków chemicznych. Tego rodzaju filtry do wody pitnej poprawia również klarowność, smak, zapach a nawet barwę. Polega to na wiązaniu zanieczyszczonych cząsteczek z zewnętrzną powierzchnią węgla aktywowanego, który osiąga swoją pełną sprawność po kilku godzinach od całościowego wypełnienia przez wodę. Inne jeszcze filtry wykorzystują tak zwane wkłady antybakteryjne, które umożliwiają usunięcie z wody bakterii, wirusów, oraz innych szkodliwych patogenów. Jednak skuteczności tego typu wkładów jest ograniczona i powinna być zastosowana w oczyszczaniu wody, tylko o określonym i niewielkim poziomie zanieczyszczenia mikrobiologicznego.
Natomiast bardzo przydatne są, w doczyszczaniu i zabezpieczaniu innego rodzaju urządzeń filtracyjnych. Należy również wymienić urządzenia zmiękczające wodę, które wykorzystują tak zwane wymienniki jonowe. Najczęściej w tym przypadku, stosowane są wymienniki jednorazowe uswające z wody żelazo, które może być przyczyną powstawania kamieni nerkowych.