Jaki jest najlepszy filtr do wody?

Na rynku mamy dostęp do wielu filtrów wody pitnej. Charakteryzują się doskonałymi parametrami filtrującymi, zapewniając nam zdrowszy tryb życia. Szeroki wachlarz tych urządzeń, wprowadza jednak pewną trudność z odpowiednim dopasowaniem ich do naszych potrzeb. Jakie są więc podstawowe cechy dobrych i uniwersalnych urządzeń filtrujących?

Jak wybierać urządzenia filtrujące

filtry do wody pitnejWybór odpowiedniego filtra do wody nie należy do czynności łatwych, chyba że nie zamierzamy specjalnie skupiać się na opisach i charakterystyce urządzenia. Możemy więc szybko zakupić pierwszy lepszy filtr do wody, w naszym pobliskim hipermarkecie i również będziemy zadowoleni z jego pracy. Jednak aby nasze urządzenie służyło nam przez wiele lat, warto poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z różnymi metodami filtracji. Oczywiście najbardziej powszechny jest filtr węglowy, który doskonale sprawdzi się w usuwaniu zanieczyszczeń organicznych i związków chemicznych. Tego rodzaju filtry do wody pitnej poprawia również klarowność, smak, zapach a nawet barwę. Polega to na wiązaniu zanieczyszczonych cząsteczek z zewnętrzną powierzchnią węgla aktywowanego, który osiąga swoją pełną sprawność po kilku godzinach od całościowego wypełnienia przez wodę. Inne jeszcze filtry wykorzystują tak zwane wkłady antybakteryjne, które umożliwiają usunięcie z wody bakterii, wirusów, oraz innych szkodliwych patogenów. Jednak skuteczności tego typu wkładów jest ograniczona i powinna być zastosowana w oczyszczaniu wody, tylko o określonym i niewielkim poziomie zanieczyszczenia mikrobiologicznego.

Natomiast bardzo przydatne są, w doczyszczaniu i zabezpieczaniu innego rodzaju urządzeń filtracyjnych. Należy również wymienić urządzenia zmiękczające wodę, które wykorzystują tak zwane wymienniki jonowe. Najczęściej w tym przypadku, stosowane są wymienniki jednorazowe uswające z wody żelazo, które może być przyczyną powstawania kamieni nerkowych.