Jak zrobić dobrą sianokiszonkę?

Pasza objętościowa w hodowli bydła jest jednym z najważniejszych elementów, który odpowiada za powodzenie całej działalności oraz za wysokość zysków z hodowli. Odpowiednio karmione zwierzęta rosną szybko i zdrowo, przyrosty masy są wysokie, równie wysoka jest produktywność. Tyczy się to zarówno bydła mlecznego, jak i mięsnego.

Kiszonka z trawy krok po kroku

folia do kiszonkiNajlepszą paszą objętościową jest sianokiszonka oraz kiszonka z kukurydzy. Kiszenie jest doskonałą metodą konserwacji, ponieważ pozwala na zachowanie ogromnej ilości składników odżywczych i mikroelementów, potrzebnych do efektywnego wzrostu zwierząt. Taki rodzaj konserwacji pozwala również na podawanie zwierzętom paszy w postaci prostej do strawienia. Produkcja własnej sianokiszonki nie jest trudna. Wystarczy trzymać się kilku wytycznych co do koszenia, a później odpowiednio zabezpieczyć i przechowywać masę. Pamiętajmy, że pierwszy pokos jest zawsze najbardziej obfity, a zatem opłacalny, dlatego warto się do niego przyłożyć. Przypada najczęściej na drugą połowę maja, ponieważ wtedy większość traw zaczyna się kłosić. Nie kośmy trawy ani zbyt nisko, ani zbyt wysoko. Optymalna wysokość koszenia to między 5 a 8 cm. Następnie skoszoną trawę należy wstępnie podsuszyć (kilka godzin) i zaraz potem uformować z niej baloty, które później szczelnie owijamy. Folia do kiszonki i jej jakość ma naprawdę ogromne znaczenie. Dlaczego? Ponieważ od tego zależy powodzenie procesu zakiszania oraz uniknięcie gnicia materiału w przyszłości. Nie kupujmy zatem folii od przypadkowego sprzedawcy, ani nie starajmy się zaoszczędzić kupując folię budowlaną. Ta ostatnia (przezroczysta) przeznaczona jest jedynie do owijania palet. Nie jest trwała, nie chroni przed słońcem (nie posiada filtrów UV), ani przed ciekawskimi zwierzętami.

Szczelne owinięcie balotów z sianokiszonką pozwoli na zachowanie odpowiednich warunków zakiszania. Odbywa się ono w warunkach beztlenowych, dlatego folia musi odznaczać się wytrzymałością, nie może ulec przebiciu przez twarde pędy czy przypadkowe zwierzęta. Pamiętajmy także, aby na pierwsze pokosy wybierać jasne kolory folii, co uchroni kiszonkę przed nadmiernym nagrzewaniem się.