Jak zabezpieczyć sufit przed hałasami

Hałas dochodzący od sąsiadów z mieszkania ponad nami bywa uciążliwy. Szczególnie mieszkania w starym budownictwie mają to do siebie, że są bardzo słabo zabezpieczone przed przedostawaniem się dźwięków. Na szczęście istnieją sposoby na radzenie sobie z tym problemem. Można w prosty sposób spowodować, że przestaniem słyszeć szuranie krzeseł czy szczekanie psa nad sufitem. 

Wyciszamy sufit specjalną matą

mata akustyczna na sufitBardzo często mieszkanie w blokach wiąże się z niedogodnością słyszenia tego, co robią sąsiedzi za ścianą albo ponad nami. Wynika to ze złej akustyki i niezabezpieczonych przed hałasem ścian. Mało kto jest świadomy tego, że taka niedogodność nie musi nam towarzyszyć całe życie. Nowoczesne technologie dają takie rozwiązania, które pozwalają wygłuszyć nawet sufit. Potrzebna jest nam do tego mata akustyczna na sufit, która co prawda obniży o kilka centymetrów wysokość pomieszczenia, ale za to spowoduje, że nie będą się do nas przedostawały hałasy od sąsiadów. Zamontowanie maty na suficie wymaga pewnej wiedzy. Jest to trochę trudniejsze zadanie, niż nałożenie maty na ściane. Wymaga przede wszystkim bardzo dobrej jakości kleju. Warto zawezwać do tego zadania fachowca. Jeżeli jednak nadal uprzemy sie przy tym, aby zrobić to samemu, zadbajmy o zakup dobrej jakości maty z instrukcją jej montażu i odpowiednio dopasowanym do materiału klejem. Odpowiednio nałożona mata, po zatynkowaniu i pomalowaniu pokoju powinna być zupełnie niewidoczna. 

Klasycznym rozwiązaniem na nieszczelny przed hałasami sufit jest położenie akustycznej maty. Zabezpieczy ona wtedy ścianę przed dźwiękami, które nie przedostaną się na drugą stronę. W naszych pokojach zapanuje więc w końcu niczym nie zakłócany spokój i cisza, nawet wtedy, kiedy sąsiedzi z góry będą przesuwać wielkie szafy.