Jak samodzielnie stworzyć nadruk na cd?

Tłoczenie płyt cd to działalność, która w Polsce nadal się opłaca, bo nadal chętnie korzystamy z napędów optycznych. Nadruk na CD jest popularny.

Czy możemy zrobić własny nadruk na cd w domu?

Czy nadruk na CD też jest możliwy do uzyskania w domu? To wszystko jest możliwe i to nawet na dwa sposoby. Pierwszym jest wypalenie danych na płytę, a następnie kupno specjalnych naklejek, które możemy następnie przykleić na płytę. Można to robić praktycznie z każdą płytą cd lub dvd. Trzeba jednak pamiętać o tym, żeby w trakcie nalepiania naklejki powierzchnia płyty była nienagannie czysta, aby naklejka się nie odlepiła. Trzeba też nakleić ją precyzyjnie na płytę tak, aby jej nie uszkodzić. Nie warto jednak tego robić przy płytach z danymi, bo może to spowolnić ich odczyt. Najbardziej polecane jest to przy płytach z muzyką. Musimy mieć też drukarkę, która ma możliwość drukowania takich naklejek. Drugim znacznie lepszym sposobem jest posiadanie nagrywarki cd/dvd z technologią lightscribe. Wtedy wszystko jest o wiele prostsze, wygodniejsze, bardziej precyzyjne i trwałe. Technologia lightscribe jest dostępna w nagrywarkach wielu czołowych producentów. Aby móc się cieszyć własnym nadrukiem na płycie, musimy mieć jedną z takich nagrywarek, specjalny program w którym zaprojektujemy swój nadruk oraz oprogramowanie, które pozwoli nam wypalić na płycie nasz wymarzony wzór. Po wszystkim zostaje nam tylko kupna pudełka cd, dodrukowanie okładki i możemy się cieszyć estetycznym krążkiem. Jak jednak działa technologia lightscribe? Po pierwsze nie każda płyta nadaje się do tego procesu. Własny nadruk możemy wypalać jedynie na płytach typ CD-R, DVD-R i DVD+R , a poza tym musi być ona dedykowana pod lightscribe. Najczęściej świadczy o tym napis ?printable?. Płyta wypalana jest laserowo przez nagrywarkę, co zapewnia precyzję oraz dowolność nadruku.

Trzecią opcją jest samodzielne zaprojektowanie nadruku na CD i zlecenie tego firmie tłoczącej płyty, gdyż wadą technologii lightscribe jest długi czas wypalania nadruku.