Jak dobrać odpowiednią taśmę oświetleniową?

Na rynku dostępnych jest coraz więcej rozwiązań w dziedzinie oświetlenia, które pozwalają realizować różne projekty. Obecnie bowiem w większości przypadków stosowane są źródła światła cechujące się dużą energooszczędnością i trwałością. Wszystko to sprawia, że w większości przypadków mowa o diodach elektroluminescencyjnych, które mogą być montowane w różnych obudowach.

Budowa taśm LED-owych

taśmy led ip65Najczęściej spotykanym przykładem są żarówki, które można wkręcić w miejsce do tej pory wykorzystywanych. Oprócz tego w wielu miejscach aż prosi się o zastosowanie nowocześnie wyglądających rozwiązań, które spełnią swoją funkcję praktyczną jak i również dekoracyjną. Właśnie to pozwalają osiągnąć taśmy led ip65, które mogą być montowane praktycznie w dowolnym miejscu. Cechuje je duża elastyczność, a także możliwość docinania na konkretne wymiary. To umożliwia montaż w różnych miejscach. Taśmy LED bardzo często są wykorzystywane do oświetlania lad sklepowych, w domach prywatnych czy także jako oświetlenie meblowe. Szczelność obudowy na poziomie IP65 najczęściej uzyskiwana jest poprzez zalanie taśmy specjalnym silikonem. To sprawia, że staje się ona odporna zarówno na wnikanie wody jak i również na kurz. Należy pamiętać, że oprócz samej taśmy do jej zadziałania niezbędny jest odpowiedni zasilacz.Musi on na wyjściu dostarczać napięcie stałe o odpowiedniej wartości, a także charakteryzować się wysoką wydajnością prądową.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępny jest całkiem szeroki wybór poszczególnych rozwiązań. Jeśli chodzi o same diody to pod uwagę należy brać ich parametry elektryczne, a także optyczne. Kluczowe wydają się: barwa generowanego światła, kąt rozsyłu, współczynnik oddawania barw czy trwałość godzinowa. Jak widać obecnie coraz powszechniej wykorzystywane są nowoczesne rozwiązania w dziedzinie oświetlenia. Dzięki temu można uzyskać nie tylko funkcjonalność lecz również walory dekoracyjne.