Filamenty do wydruków przemysłowych

Wydruki elementów urządzeń czy nawet wykończeń nie są wcale nowym pomysłem, gdyż drukarki trójwymiarowe wykorzystywane są do tworzenia brył użytkowych od dłuższego czasu. Drukarze mieli jednak dość duże wyzwanie z dopasowaniem najlepszego filamentu do tworzenia brył, mających być częścią maszyn lub elementem budowlanym.

Filament do wydruku przemysłowych elementów

połyskliwy filament abs plaW ostatnich latach, najlepszym materiałem do tworzenia przemysłowych wydruków o dowolnym zastosowaniu jest filament mieszany, uzyskany z połączenia dwóch najczęściej używanych w drukarkach trójwymiarowych filamentów. Połyskliwy filament ABS PLA jest materiałem bardzo trwałym, o twardości porównywalnej z twardością plastiku przemysłowego do odlewów wtryskowych. Nie nadaje się on do tworzenia miniaturowych detali i bardzo niewielkich brył, aczkolwiek swoje zalety pokazuje w pełni podczas drukowania wielkoformatowych kształtów, części maszyn, oraz wszelkich elementów które wymagają zastosowania materiału o wysokiej odporności na uszkodzenia. Po zastygnięciu owy filament jest bardzo odporny na wysokie temperatury i nie ulega odkształceniu po długim czasie wystawienia na takowe. W identycznym stopniu jest również odporny na ścieranie, dlatego też w razie potrzeby należy poddawać go obróbce chemicznej, gdyż tylko taka metoda umożliwia jakiekolwiek poprawki czy zmiany w wydrukowanej bryle.

Jest to filament idealny do wykonywania dużych części ruchomych, które mają pracować bardzo intensywnie, gdyż pozwala na stworzenie elementów niepodatnych na ścieranie, mogących być stałym elementem maszyny, a nie tylko częścią tymczasową, jak wielokrotnie wykorzystywane są wydruki trójwymiarowe. Filament ten dostępny jest w niemal każdym sklepie, stacjonarnym czy internetowym, z materiałami do druku 3d.