Eko-grzanie i powietrzne pompy ciepła

Jest wiele sposobów na które możemy pomagać w walce z zanieczyszczonym środowiskiem. Niektóre z nich wymagają wysiłku, inne cierpliwości, lub drobnych ilości gotówki. Możemy na przykład segregować śmieci, nie jeździć tyle samochodami bądź oszczędzać ciepłą wodę. Głównym powodem zanieczyszczeń jest jednak emisja gazów cieplarnianych do atmosfery. Te wydzielając się przy spalania paliw kopalnianych w elektrowniach lub kotłach kondensacyjnych.

Czy powietrzne pompy ciepła są ekologiczne?

Pompy ciepłaNie ważne więc czy zużywamy duże ilości energii elektrycznej czy ogrzewamy mieszkanie węglem lub gazem, przyczyniamy się do globalnego zatrucia środowiska. Nawet jeżeli praktycznie wcale nie oglądamy telewizji, a w domu mamy energooszczędne żarówki to efekt jest ten sam. Nie ważne jest bowiem ile energii zużywamy ale skąd ona pochodzi. W tym miejscu pojawiają się odnawialne źródła energii. Wiatr, słońce, ziemia, woda, to wszystko może być źródłem energii którą będziemy mogli sobie bez końca i za darmo zużywać. Potrzebna do tego jest tylko odpowiednia aparatura, taka jak powietrzne pompy ciepła oraz panele, ale ta jest już niestety relatywnie droga. Na przykład dobra pompa ciepła która potrafi zapewnić ogrzewanie dużemu domowi jednorodzinnemu kosztuje kilkadziesiąt tysięcy. Jednak bardzo niski koszt używania sprawia, że w całości zwróci się on w ciągu kilkunastu lat jej działania. Oczywiście porównując do tradycyjnych form ogrzewania mieszkania i wody. Ważne jest jednak to jaka pompa ciepła jest dobra dla danego mieszkania. Jeśli bowiem wystarczy powietrzna pompa ciepła to możemy zaoszczędzić jeszcze więcej. Nie jest ona tak efektowna jak pozostałe, jednak świetnie nadaje się do mniejszych powierzchni użytkowych. Jej koszt przez to również jest o wiele niższy. Pompa ciepła powietrze woda nie wymaga aż tak skomplikowanej aparatury. Przez to jest o wiele tańsza. Dlatego również jest o wiele bardziej powszechna.

Dzięki temu w wielu domach na całym świecie udaje się ograniczyć wydatki na ogrzewanie i zapobiec emisji gazów cieplarnianych. Każdy szczęśliwy właściciel jednej z takich pomp przyczynia się do lepszego i czystszego środowiska. Chociaż przez korzyści ekonomiczne nie jest to zawsze spowodowane troską o dobro naszej planety. W każdym razie efekt pozostaje ten sam i trzeba się z niego cieszyć.