Detektor promieniowania i praca w terenie

 Bardzo lubię pracę w terenie. Dzięki temu zawsze można robić coś nowego, coś ciekawego. Siedzenie w laboratorium też ma swoje zalety, szczególnie jak jest brzydka pogoda. Lubię wszelkie badania, warto jednak od czasu do czasu zrobić coś nowego, żeby wyrwać się z rutynowego działania i powielanych schematów.

Detektor promieniowania i ciekawe zajęcie

wygodny detektor promieniowaniaOstatnio miałam okazję poprowadzić małe szkolenie dla nowych pracowników które odbywało się właśnie w terenie. Miałam do dyspozycji wygodny detektor promieniowania, jak również przenośne spektrometry i inne sprzęty badawcze. Odwiedzaliśmy różne miejsca, również te na terenie naszego zakładu. Miałam pokazywać gdzie można wyczuć różne promieniowania/ potem szliśmy jeszcze na teren po dawnym zakładzie chemicznym, bo tam również promieniowanie bywa obecne. Należało przede wszystkim pokazać nowym pracownikom jak się taki detektor promieniowania czy spektrometr używa. Z pewnością każdy znał podstawy i teorię, jednak w praktyce to wygląda inaczej. Trzeba umieć odczytywać wszelkie dane, żeby poprawnie je zapisać i opisać w raporcie. Są to bardzo czułe urządzenia, więc potrafią do kilku miejsc po przecinku podać ilość substancji czy moc promieniowania. Całość jest odporna na zmienne warunki pogodowe, zatem nie trzeba się bać, że coś zamoknie i przestanie działać. Liczy się także to jak są wykonane. Nam akurat pogoda dopisywała, jednak lepiej jest mieć lepszy sprzęt, dobry na każdą okazję, niż byle jaki, który nagle się zepsuje bo przyszedł deszcz.

Nasze małe szkolenie terenowe zakończyło się chyba sukcesem. Młodzi wyglądali na takich co zrozumieli o co chodzi i jak samodzielnie sprawdzali wyniki pomiarów to umieli się nimi posługiwać w sprawozdaniach. Mam nadzieję, że dobrze sobie poradzą w pracy.