Czyszczenie powierzchni panela słonecznego

Panele fotowoltaiczne nie należa do szczególnie delikatnych urządzeń, aczkolwiek wymagają okresowej konserwacji, jeśli mają działać skutecznie i wydajnie. W szczególności wymagane jest czyszczenie powierzchni panela, gdyż nawet najlepsze urządzenia podatne są na gromadzenie się kurzu na powierzchni, a tym samym spadki wydajności.

Fachowa konserwacja paneli słonecznych

czyszczenie paneli słonecznychPył, brud i kurz osadzające się na powierzchni panela ograniczają ilość promieni słonecznych, jakie mogą być pobrane i przekonwertowane na energię elektryczną, co z kolei odbija się na wydajności systemu. W małych elektrowniach panele mogą być łatwo oczyszczone nawet samą wodą, aczkolwiek w dużych instalacjach wymagane jest zastosowanie preparatów zabezpieczających, oraz narzędzi umożliwiających wyczyszczenie panela w sposób bezpieczny. Powierzchnia paneli jest bowiem bardzo podatna na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, dlatego też niemal nigdy nie zdarza się by załoga elektrowni samodzielnie dokonywała konserwacji paneli we własnym zakresie. Częściej zdarza się iż czyszczenie paneli słonecznych zlecane jest zewnętrznym firmom, zwłaszcza jeśli dotyczy konserwacji paneli w dużej elektrowni słonecznej. Załogi firm wykonujących czyszczenie paneli mają nie tylko narzędzia do takiej pracy, ale również preparaty zabezpieczające panele przed uszkodzeniami czy też substancje antystatyczne, które zapobiegają ponownemu gromadzeniu się kurzu i pyłu na powierzchni raz oczyszczonej z takowych.

Konserwacja paneli może trwać nawet kilka tygodni, jeśli elektrownia należy do rozległych instalacji, aczkolwiek nie wymaga wyłączania części paneli z użycia, gdyż przeprowadzana jest głównie w nocy. Po jednorazowym oczyszczeniu paneli, często ponowna konserwacja nie jest wymagana przez kilka lat.