Czym się kierować wybierając wóz paszowy?

Paszowozy to zdecydowanie maszyny rolnicze, które warto zakupić prowadząc hodowlę bydła mlecznego. Nie tylko pozwalają one zaoszczędzić czas jaki przeznaczamy na karmienie, ale również zwiększają wydajność krów mlecznych, dzięki odpowiedniemu wymieszaniu paszy. Obecnie ogromna ilość wozów paszowych, nie ułatwia wyboru zatem czym kierować się szukając maszyny do naszego gospodarstwa?

Idealny wóz paszowy ? nie kieruj się tylko ceną

wozy paszoweNa rynku najczęściej figurują oferty wozów paszowych samojezdnych bądź zapinanych z poziomym lub pionowym systemem mieszania. Dodatkowo mamy wybór także w kwestii wielkości zbiornika paszowozu. Oczywiście wszystkie maszyny różnią się ceną jednak to nie tylko nią powinniśmy kierować się wybierając maszynę do naszego gospodarstwa. Często rolnicy dają sporo za ciągnik czy kombajn, którego w rzeczywistości używają kilka dni w sezonie. Nie tędy droga, zatem na czym skupić swoją uwagę? Przede wszystkim na potrzebach naszego gospodarstwa, od tego ile mamy bydła, zależy z pewnością wielkość wozu paszowego. By karma mogła być wygodnie mieszana, a co za tym idzie dokładnie lepiej jest wybrać większy zbiornik, aniżeli w sam raz. Poza tym należy wziąć pod uwagę również fakt, że wozy paszowe w gospodarstwie rolnym stosuje się przez okrągły rok ważna zatem jest ich jakość. Czyli paszowóz powinien być wykonany z wysokiej jakości stali nierdzewnej odpornej na kwasy, wydostające się z sianokiszonki. Warto by paszowóz miał precyzyjną wagę, tak by ilość składników była dobrze wyważona i wymieszana w odpowiednich proporcjach.

Ponadto dobrze by wóz do zdawania paszy miał możliwość podawania jej na obie strony, przyspieszy to proces napełniania koryt. Pracę znacząco przyspieszy i ułatwi urządzenie do wybierania paszy z silosu, jednocześnie ograniczając do maksimum straty i tlenowe zagrzewanie się pryzmy.