Czego dowiedziałam się o cewnika urologicznych?

Studiuję pielęgniarstwo. Jestem dopiero na pierwszym roku. Ostatnio na zajęciach, wykładowca pokazywał nam różne sprzęty medyczne. Jednym z nich był cewnik. Słyszałam wcześniej, że cewniki są stosowane w medycynie, ale nie wiedziałam, że mają tak szerokie zastosowanie. Nie wiedziałam też z czego są wykonywane. Tego wszystkiego dowiedziałam się na zajęciach.

Z czego zrobiony jest cewnik urologiczny?

cewniki urologiczneWykładowca powiedział nam, że cewniki urologiczne wykonane są z materiału lateksowego lub z hipoalergicznego silikonu medycznego. Pokazał nam jeden z takich cewników. Składał się on z rurki, którą można wsadzić w cewkę moczową lub szyjkę macicy, w zależności od tego czy są one używane przy zabiegach ginekologicznych czy urologicznych. W przypadku zabiegów urologicznych cewniki zabezpieczają pacjenta przed niekontrolowanym oddawaniem moczu podczas wykonywania zabiegu, przy znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Cewniki przydają się także po operacjach. Dzięki nim pacjent, który nie może wstać z łóżka nie musi martwić się o załatwianie swoich potrzeb fizjologicznych. Nie wiedziałam także, że istnieją zewnętrzne cewniki urologiczne, które stosowane są głównie u mężczyzn. Studenci mieli bardzo wiele pytań do wykładowcy. Jednym z nich było to czy stosowanie cewników, po zabiegach nie przynosi żadnych skutków ubocznych.

Wykładowca, który jest lekarzem zapewnił, że ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z żadnym dyskomfortem. Nie przynosi również skutków ubocznych po zdjęciu cewnika. Pacjenci zazwyczaj twierdzą, że cewnik zapewnia im duży komfort. Dzięki niemu łatwiej goją się także rany pooperacyjne, ponieważ nie mają one kontaktu z moczem. Nie mogę się już doczekać zajęć praktycznych związanych z tym ciekawym tematem.