Czaprak dla zaawansowanych jeźdźców – jaki wybrać?

Osoby, które mają za sobą przejechane dziesiątki kilometrów konno i wypracowane setki godzin treningów doskonale powinny wiedzieć, czym jest czaprak i dlaczego zakłada się go na grzbiet konia. Niemniej jednak, przechodząc z poziomu początkującego na zaawansowany, osprzęt jeździecki może odrobinę się różnić – dotyczy to również czapraków.

Jaki czaprak będzie odpowiedni dla doświadczonych jeźdźców?

czaprak dla koniaWbrew pozorom, dobór odpowiedniego czapraka nie zależy wyłącznie od umiejętności jeźdźca, ale przede wszystkim od aktywności z koniem. Czapraki ujeżdżeniowe, stosowane przez osoby początkujące doskonale się sprawdzą również w przyszłości, nawet kiedy jeździec nabierze już wprawy, pod jednym warunkiem – że jazda konno ograniczy się wyłącznie do swobodnej przejażdżki i niezbyt intensywnych treningów. Zatem jeżeli jeździec nie planuje udziału w zawodach i konkursach jeździeckich, może pozostać na tego typu czapraku, lecz na przykład zakupić nieco droższy, bardziej elegancki. Inaczej wygląda sprawa, jeżeli jeździec przygotowuje zwierzę do sportów wyczynowych – skoków przez przeszkody lub wyścigów konnych. W takim przypadku czaprak dla konia powinien być grubszy i skuteczniej amortyzować nacisk na grzbiet zwierzęcia – zaleca się kupno czapraków wszechstronnych i skokowych. Są one wykonane z syntetycznej tkaniny lub polaru, a grubość materiału wynosi około 2,5 centymetra. Będą odpowiednie podczas jazdy w półsiadzie i pokonywania przeszkód – pochłaniają również sporą ilość potu wytwarzanego przez rozgrzane zwierzę.

Jeżeli jeździec posiada siodło westernowe, wówczas powinien do niego dopasować również czaprak. Specjalny czaprak westernowy ma także 2,5 cm grubości lub nawet więcej, wykonany jest z filcu, wełny lub tkaniny syntetycznej i dostępny jest w różnych wzorach oraz wariantach kolorystycznych.