Charakterystyka zabawek Montessori

W dobie, gdy większość rodziców dysponuje coraz większym dostępem do innowacyjnych metod nauczania dzieci, rozpowszechnianych przez kreatywnych wychowawców i nauczycieli, niezwykle popularna stała się metoda Montessori. Metoda ta, stanowi jednocześnie metodę wychowania dziecka i jego właściwego edukowania. A pomocne w niej są zabawki szczególnego rodzaju.

Właściwości zabawek Montessori

zabawki MontessoriZabawki, które są niezwykle przydatne przy edukowaniu i rozwijaniu dziecka w duchu metody Montessori, to, co raczej oczywiste, zabawki Montessori. Zabawki tego typu nie są zwykłymi zabawkami, ale zabawkami, które w odpowiedni sposób angażują dziecko, pozwalając na jego właściwy rozwój poprzez zabawę. Charakteryzują się one prostą formą i niezwykle dokładnym wykonaniem, które sprawia, że przy pomocy tych samych zabawek mogą bawić się całe pokolenia dzieci. Z względów bezpieczeństwa należy tutaj na pewno zaznaczyć, że wszystkie zabawki Montessori, które możemy nabyć w zaufanych sklepach, wykonane są z bezpiecznych materiałów, przy wykorzystaniu nieszkodliwych farb. Ważną zależnością, która wyróżnia zabawki Montessori spośród innych zabawek edukacyjnych, jest fakt, iż skupiają one uwagę dziecka na konkretnej sferze do rozwoju. Jeśli więc dana seria zabawek ma na celu nauczenie dziecka kolorów, jej elementy będą różniły się wyłącznie kolorem. Jeśli puzzle mają uczyć nazw zwierząt, na ich awersie będą wyłącznie postaci zwierząt.

Jeśli chodzi o zabawki inspirowane metodą Montessori, rozróżniane są one ze względu na wiek, a także rozwojowe potrzeby dziecka. Dzięki temu, zabawki są interesujące dla dziecka na każdym etapie jego rozwoju, co jednocześnie motywuje dziecko do nauki. Zabawki, dzięki swoim kształtom i strukturze, doskonale rozwijają motorykę ręki dziecka.