Aranżacja dużego okna przy pomocy firany balkonowej

Okna balkonowe bardzo często sprawiają nam kłopot w czasie urządzania nowego domu lub mieszkania. Przede wszystkim charakteryzują się one dużą powierzchnią, którą musimy wypełnić żaluzjami, roletami, firankami lub zasłonami. Niezależnie od elementu, na który się zdecydujemy, czy też połączenia kilku z nich, muszą być one zarówno funkcjonalne, jak i stylistycznie dopasowane do pozostałej części wnętrza.

Firany balkonowe – klasyczne, eleganckie i awangardowe

firanki na okno balkonoweNic tak nie dodaje uroku pomieszczeniom, jak duże okna, przez które wpada ulubiona przez nas ilość światła. Odpowiedni efekt możemy uzyskać wprowadzając do aranżacji naszego wnętrza idealnie dobrane firany. Zazwyczaj najbardziej problematyczne okazują się drzwi i okna wychodzące na balkon lub taras. W związku z tym warto wcześniej dokładnie zaplanować, jakie  firanki na okno balkonowe zastosujemy. Na początku powinniśmy wziąć pod uwagę kierunek, na który wychodzi balkon. Jeżeli jest to strona południowa, to powinniśmy wybrać firany o gęstym splocie i mniejszej przepuszczalności światła słonecznego, np. firanki żakardowe, z gipiury lub satyny. W wypadku, kiedy zależy nam na dużym nasłonecznieniu pomieszczenia, lub znajduje się ono od strony północnej, możemy zdecydować się na delikatne, lekkie tkaniny. Na pewno wspaniale sprawdzą się tutaj zwiewne organtyny, woale oraz tiule. Pamiętajmy, że jeśli chodzi o drzwi balkonowe warto zainstalować firanę z obciążnikami.

Okno balkonowe daje duże możliwości jeśli chodzi o dekorację. Obecnie obok klasycznych, eleganckich firan, możemy znaleźć oryginalne makarony, firanki kreszowane, czyli specjalnie gniecione i niewymagające prasowania, a także tkaniny o dużych oczkach, firanki panele lub sznurkowe. Wybór zależy jedynie od naszych potrzeb i gustu.