Opieka prawna

Alimenty i opieka prawna

Często ludzie zapominają o tym, że przy windykacji należności na dziecko po rozstaniu z drugim partnerem przysługuję im odpowiednia opieka prawna i wcale nie muszą dogadywać się ze swoją niedoszłą drugą połówką co do wysokości alimentów które często są mocno zaniżane.

Opieka prawna – czy będzie nam potrzebna?

Opieka prawnaŚciąganie należności czasami jest bardzo trudne, a nawet niemożliwe, na szczęście istnieje szereg instytucji które mogą nam w tym pomóc. Pamiętajmy, że obowiązek alimentacyjny obowiązuje każde dziecko które nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie i nawet dorosłe dzieci, które najczęściej się uczą mają do niego prawo. Bez znaczenia jest również fakt czy rodzice dziecka są w związku małżeńskim, po rozwodzie lub czy żyli bez ślubu. Istnieją również sytuację nadzwyczajne takie jak wypadek dziecka czy choroba za które można domagać się dodatkowych środków od partnera który płaci alimenty reguluje to prawo alimentacyjne oraz prawo medyczne. Przy pozwie o alimenty pamiętajmy o dobrej argumentacji tego, że pozwany jest w stanie zapłacić daną kwotę na dziecko i że wszystkie te pieniądze są potrzebne dziecku i że będą przeznaczone do jego życia i dobrego rozwoju. Najlepiej jest przedstawić wszystkie dokładne obliczenia, dochody swoje, partnera okresowe wydatki użytkowe itp. Przyda nam się dobra opieka prawna. Sąd po zapoznaniu się ze zdaniem obu stron zasądzi o kwocie alimentów, lecz należy pamiętać, że z czasem można zgłaszać chęć podwyższenia kwoty alimentacyjnej gdyż wraz z wiekiem dziecka zwiększają się również jego potrzeby.

Jeżeli osoba która ma zasądzone alimenty z jakiegoś powodu nie może ich płacić w takim wypadku przysługują Ci świadczenia z funduszu alimentacyjnego, lecz w kwocie nie wyższej niż 500 zł.